Hypotéka: dobře uložený kapitál (25.03. 2009)

Negativní informace o ekonomice, bankovnictví či hypotečním trhu ve světě i u nás plní již tři čtvrtě roku média. Český hypoteční trh je srovnáván s americkým. Tomu se ale čeští finančníci brání: srovnává se nesrovnatelné.

 

logo DeníkV čem se naše bankovnictví liší od amerického?

Rozdíl mezi českým a americkým hypotečním trhem je především v propracovanosti zajištění úvěrů. „Tuzemské banky se zaměřují na poskytování bankovních služeb občanům a podnikatelským subjektům. Nejsou bankami investičního charakteru. Tuzemské banky reinvestují své zisky do rozvoje bankovních služeb, nikoliv do spekulativních nákupů akcií," říká ing. Jan Kruntorád, člen představenstva Asociace hypotečních makléřů a generální ředitel GEPARD FINANCE a.s., a dodává: „Mluvme o zdravém českém hypotečním trhu. Vysvětlujme rozdíl mezi českým a americkým fungováním hypoték."

Portfolia hypotečních úvěrů jednotlivých bank jsou zdravá, jedná se o zajištěné hypoteční produkty, nikoliv o rizikové hypotéky. Na prvním místě je prověřována kredibilita klienta (schopnost splácet) a vedle toho zadlužitelná hodnota nemovitosti, která je zajišťujícím instrumentem hypotéky. Znamená to, že hypotéka v České republice je spojená s nositelem - dlužníkem tj. osobou, která generuje prostředky na splácení závazku.

Americký rámec hypoték je spojen s nositelem - nemovitostí (lze koupit nemovitost s hypotékou) v určité hodnotě a až druhotnou záležitostí je osoba dlužníka. Předlužení a prodloužení lhůty splátek v celoamerickém měřítku a nesplácení závazků způsobilo dramatický pád cen tamních nemovitostí.

„V dnešní ekonomicky nelehké době je důležité, že český realitní trh, který nezaznamenal za 20 let fungování žádný výrazný pokles cen nemovitostí, má zdravé základy," vysvětluje Jan Kruntorád a připomíná: „Nákup nemovitostí s využitím hypotečních produktů je rozhodně dobře uložený kapitál."

Hypoteční trh měl v ČR pozvolnou tendenci. Od roku 1995 do roku 2000 nebylo poskytnuto ani 30 miliard Kč v hypotékách. Situace se změnila po roce 2000, kdy se trvalý pokles inflace odrazil na trvalém nárůstu poskytnutých hypoték, který pokračuje nezměněným tempem dodnes.

První stovky miliard bylo dosaženo v roce 2003, tj. po osmi letech od znovuuvedení hypoték na náš trh. Druhá stovka byla završena už během roku 2005, po jednadvaceti měsících, třetí k ní přibyla za dalších třináct měsíců a ke schválení zatím poslední, čtvrté stovky miliard došlo minulý rok v červnu, po devíti měsících.

Počet poskytnutých hypoték se vyšplhal na 300 000 - při průměrném počtu 1,7 klienta připadajícího na jednu smlouvu lze říci, že hypotéku dnes splácí každý dvacátý český občan.

V roce 2008 byly celkově poskytnuty hypotéky v objemu 114 mld. Kč v počtu 64 497 ks (což představuje pokles oproti roku 2007 o cca 20%).

Na rok 2009 se předpokládá objem hypoték od 80 mld. (pesimistický odhad) do 120 mld. Kč (optimistický odhad).

(Statistické údaje byly přebrány z ČNB a Českého statistického úřadu)

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Osobní přístup hypotečního poradce je stále nenahraditelný [podcast Finance FM]

18. 3. 2021, Podcast Finance FM

Hostem dalšího dílu podcastu Finance FM byl generální ředitel Gepard Finance, Jiří Pathy. Zkušený manažer v úvodu epizody přibližuje požadavky na hypotečního makléře, než se stane důvěryhodným průvodcem klienta ve světě...

Hypotéky na pokraji krize – Jiří Pathy

Jaký je aktuální stav na trhu hypotečních úvěrů? Jaký vliv může mít koronavirus a nařízená karanténa na budoucí úrokové sazby a obecně na trh hypoték? Hrozí ekonomická krize? Do dnešního rozhovoru přijal pozvání Jiří Pathy, generální ředitel Gepard...

Zlevňování hypoték končí

S dalšími kolegy z branže jsme poskytli vyjádření ohledně vývoje úrokových sazeb pro server Penize.cz.

Úrokové sazby nejsou výsledkem jednoduché úvahy. Na jejich výši se podílí více vlivů.

Především je to vliv zcela objektivní a tím je cena peněz....